ZBIGNIEW GOTT

O MNIE

Brdo lipiec 2013 (28)

Zbigniew Gott urodził się 2 stycznia 1950 roku w Jeleniej Górze, zmarł 6 stycznia 2022 w Kamiennej Górze.

„Od dziecka miałem do czynienia z malarstwem. Mój ojciec, Adam, ukończył we Lwowie gimnazjum o profilu plastycznym. Malował głównie akwarele o tematyce marynistycznej, konie i scenki rodzajowe ze wspomnień lwowskich. Ojcu właśnie zawdzięczam podstawy edukacji malarskiej.

Rysowałem i malowałem odkąd sięgam pamięcią. W dzieciństwie kredki i blok z kartkami były dla mnie najlepszą zabawką. Gdy ich zabrakło, malowałem w myślach. Tak pozostało do dziś. Od lat posługuję się głównie pędzlem, szpachlą oraz farbami olejnymi i akrylowymi, choć zdarza mi się używać innych technik, nie tylko malarskich. Projektowałem i wykonywałem okolicznościowe medale z białego brązu, rzeźbiłem w gipsie i drzewie, tworzyłem malowidła ścienne, a także zajmowałem się ich renowacją.

Inspirują mnie różne tematy. Najwięcej maluję pejzaży i martwych natur. Przeżyłem krótki okres fascynacji abstrakcją. Z dużą przyjemnością przemalowuję prace dawnych mistrzów. Każdy obraz to wyzwanie i często na początku nie wiem, w którym kierunku pójdzie praca i co z tego wyniknie. Lubię malować podróżując po Polsce, przemieszczając się z jednego miejsca w drugie, wyszukując ciekawe tematy i poznając historię odwiedzanych okolic. Po takich podróżach, oprócz nowych obrazów, pozostają wspomnienia wielu sympatycznych zdarzeń i do dziś trwające znajomości. Obrazy, które powstały w takcie takich wędrówek możecie znaleźć w zakładce WYPRAWY MALARSKIE.

Obrazy katalogować zacząłem późno – od kwietnia 2010 roku. W sumie namalowałem ich około tysiąca, jednak dotarcie do większości prac rozsianych po Polsce i świecie nie jest już możliwe. Dlatego też w GALERII internetowej prezentuję obrazy głównie z ostatnich lat i tylko nieliczne „rodzynki” z wcześniejszych prac.

Do chwili obecnej miałem trzy wystawy indywidualne. Od wielu lat uczestniczę w plenerach malarskich i wystawach poplenerowych. Od dwóch lat należę do karkonoskiej grupy π-art zrzeszającej osoby zajmujące się różnymi dziedzinami sztuki (malarstwo, fotografia, rzeźba, witraż, muzyka). Więcej informacji znajdziecie w zakładce WYSTAWY.”

Reklama